AKTUALNA

WYSTAWA

CZASOWA:

Wystawa malarstwa
Jarosława Kiełbasiewicza
KADRY PAMIĘCI
(czynna do 10 grudnia)


APLIKACJA MOBILNA:


www.guides4art.pl

KARTA PIASTA:
DO ODBIORU
W MUZEUM


www.szlakpiastowski.pl

 

KUP KSIĄŻKĘ!

 

TOWARZYSTWO
PRZYJACIÓŁ
ZIEMI PAŁUCKIEJ
W WĄGROWCU


WSPIERA NAS:

 

DUCH ZAPAŁKIEWICZA

- KONKURS!

(KLIKNIJ NA OBRAZEK)

ARTYKUŁY

STAROŻYTNI HUTNICY Z KAKULINA

O tym, że okolice Popowa Kościelnego były intensywnie zamieszkiwane w pierwszych wiekach naszej ery, archeolodzy Muzeum Regionalnego w Wągrowcu przekonali się już kilkakrotnie podczas nadzorów archeologicznych sprawowanych w tej miejscowości. W trakcie badań wykopaliskowych prowadzonych wiosną 2012 roku odsłonięto między innymi dwie studnie oraz kilka palenisk związane z tzw. kulturą wielbarską i datowane na ok. II w. n.e.

Skupisko kotlinek dymarskich – pozostałości pieców do wytopu żelaza. (Fot. M. Krzepkowski)

Więcej…

 

Studnie sprzed 1800 lat z Popowa Kościelnego

W kwietniu 2012 roku, podczas budowy domu jednorodzinnego w Popowie K ościelnym archeolodzy Muzeum Regionalnego w Wągrowcu natrafili na pozostałości osady z okresu wpływów rzymskich.


Więcej…

 

"OPATÓWKA" W WĄGROWCU

Obecna siedziba Muzeum Regionalnego to dawny dom opata klasztoru cystersów w Wągrowcu. Budynek kilkakrotnie ulegał przebudowom, a formę architektoniczną zbliżoną do obecnej otrzymał pod koniec XVIII wieku.

Fotografia z pocz. XX wieku.


Więcej…

 

W CIENIU PIRAMIDY

Tuż przy granicy Wągrowca, na gruntach należących obecnie do wsi Łęgowo, wznosi się monumentalny grobowiec w kształcie piramidy. Nieopodal stoi murowana kolumna. Jak dotąd nie ustalono kiedy i w jakim celu ją wzniesiono. Rozwiązanie jej tajemnicy znaleźliśmy w XVIII-wiecznych księgach miejskich.


Więcej…

 

WIGILIA ŚCIŚLE TAJNA (1918 rok)

Wigilia 1918 roku była wyjątkowa pod każdym względem. Do domów wracali zwolnieni z wojska żołnierze, którzy ostatnie lata spędzili na frontach I wojny światowej. W całej Wielkopolsce oczekiwano na przybycie do Poznania słynnego pianisty i „błękitnej armii”, a w Wągrowcu łamano opłatek na tajnym zebraniu…

Więcej…

 

TROPEM LEGENDY O DUCHU W MUZEUM

Obecna siedziba muzeum mieści się w budynku, który niegdyś był domem opata klasztoru cystersów. Po opuszczeniu Wągrowca przez zakonników, budynek spełniał różne funkcje, jednak wciąż nazywano go „opactwem”. W latach 50. XX wieku wągrowiecki nauczyciel Jan Miśkowiak zapisał zasłyszaną legendę o tym miejscu…

Więcej…

 
Więcej artykułów…