AKTUALNA

WYSTAWA

CZASOWA:

Wystawa malarstwa
Jarosława Kiełbasiewicza
KADRY PAMIĘCI
(czynna do 10 grudnia)


APLIKACJA MOBILNA:


www.guides4art.pl

KARTA PIASTA:
DO ODBIORU
W MUZEUM


www.szlakpiastowski.pl

 

KUP KSIĄŻKĘ!

 

TOWARZYSTWO
PRZYJACIÓŁ
ZIEMI PAŁUCKIEJ
W WĄGROWCU


WSPIERA NAS:

 

DUCH ZAPAŁKIEWICZA

- KONKURS!

(KLIKNIJ NA OBRAZEK)

ARTYKUŁY

DUCH NA OPACTWIE

ROZWIĄŻ ZAGADKĘ, NARYSUJ DUCHA I ODBIERZ UPOMINEK!

Budynek dzisiejszego Muzeum Regionalnego ma „swojego ducha”. Bohaterem legendy związanej z wągrowiecką „opatówką” jest Zapałkiewicz, XIX-wieczny rendant kasy miejskiej. Zgodnie z treścią legendy, dawno temu Zapałkiewicz ukrył tutaj ogromną sumę pieniędzy. Podobno po zmierzchu duch kasjera pojawia się „na opactwie”, by strzec tajemnicy ukrytego skarbu.

Rozgrywka „Dawny Wągrowiec na planszy” podczas wydarzenia „Muzeum po Zmierzchu” (2016 r.). Duch Zapałkiewicza obserwuje graczy (nieświadomych jego obecności), fot. K. Szadkowski.

Więcej…

 

KATASTROFA GÓRNICZA W WAPNIE - relacje świadków

Kopalnia soli w Wapnie była jednym z największych zakładów przemysłowych w Wielkopolsce. W 1977 roku doszło w kopalni do katastrofy, która położyła kres jej istnieniu. Zachęcamy do wysłuchania reportaży przygotowanych przez "Polskie Radio Koszalin", w których przedstawiono liczne relacje świadków, zarejestrowane krótko po katastrofie.

LINK:

http://prk24.pl/29150717/okolicznosci-katastrofy-gorniczej-do-jakiej-doszlo-w-kopalni-soli-w-wapnie-w-woj-pilskim

 

10 wybranych wydarzeń muzealnych w 2016 roku

Interdyscyplinarne badania średniowiecznego i nowożytnego kompleksu osadniczego w Dzwonowie. Projekt realizowany przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu otrzymał dofinansowanie z budżetu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (90 tys. zł) oraz Wielkopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. W prace zaangażowani są naukowcy uniwersytetów w Poznaniu, Łodzi, Warszawie, Szczecinie, Wrocławiu oraz Polskiej Akademii Nauk, Politechniki Warszawskiej i innych instytucji.

Szczegóły dotyczące projektu oraz aktualności: www.dzwonowo.wordpress.com

 

Więcej…

 

SKARB ZE SMUSZEWA

W grudniu 2016 r. pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Poznaniu przekazali do zbiorów Muzeum Regionalnego w Wągrowcu depozyt przedmiotów brązowych. Zabytki zostały odkryte przypadkowo w Smuszewie, nieopodal grodu obronnego ludności tzw. kultury łużyckiej. Do tej pory z terenu powiatu wągrowieckiego znane były tylko dwa znaleziska tego typu: z Kaliszanek i Stołężyna, a ostatnie z nich miało miejsce... 73 lata temu. Znalazcy skarbu serdecznie dziękujemy za zgłoszenie odkrycia.

 

Skarb ze Smuszewa podziwiać będzie można na wystawie archeologicznej, której otwarcie zaplanowane jest na marzec 2017 roku.

M.K.

 

GWIEŹDZISTE NIEBO NAD... PIOTREM Z DZWONOWA

Spoglądając w gwieździste niebo nad Dzwonowem, warto przywołać nietuzinkową postać badacza sfer niebieskich, wykładowcę Teoryki planet na Uniwersytecie Krakowskim – Piotra z Dzwonowa. Ten XV-wieczny uczony uchodzi za jednego z budowniczych krakowskiej szkoły astronomicznej.  Związki Piotra z rodzinną miejscowością są dobrze czytelne w różnych odmianach jego nazwiska: de Swanow, Swanowski, ze Zwanowa, Zwanowski, de Szwanow, zeŻvanowa. Problem z transkrypcją tej nazwy miał sam uczony, podpisując się de Swanow, innym razem de Szwanow.

 

Więcej…

 

Badania archeologiczne przy wągrowieckiej opatówce

Od 2 czerwca 2015 roku prowadzone są archeologiczne badania sondażowe w otoczeniu budynku Muzeum Regionalnego. Ich celem jest rozpoznanie nawarstwień ziemnych przed właściwymi badaniami wykopaliskowymi związanymi z planowaną rozbudową muzeum.


 

Studenci archeologii przy eksploracji wykopów. Fot. M. Krzepkowski.

Więcej…

 
Więcej artykułów…