AKTUALNA

WYSTAWA

CZASOWA:

Wystawa malarstwa
Jarosława Kiełbasiewicza
KADRY PAMIĘCI
(czynna do 10 grudnia)


APLIKACJA MOBILNA:


www.guides4art.pl

KARTA PIASTA:
DO ODBIORU
W MUZEUM


www.szlakpiastowski.pl

 

KUP KSIĄŻKĘ!

 

TOWARZYSTWO
PRZYJACIÓŁ
ZIEMI PAŁUCKIEJ
W WĄGROWCU


WSPIERA NAS:

 

DUCH ZAPAŁKIEWICZA

- KONKURS!

(KLIKNIJ NA OBRAZEK)

ZBIORY ETNOGRAFICZNE

Zbiory etnograficzne obejmują przedmioty związane z życiem mieszańców wsi i miasteczek na terenie powiatu wągrowieckiego, rzadziej z innych części Pałuk.

 

Największym zbiorem z zakresu kultury materialnej jest sprzęt rybacki, który przez ponad 50 lat służył rybakowi Janowi Lewandowskiemu z  Wągrowca . Są to m.in. sieć niewodowa długości ponad 50 metrów, lina z bębnem do jej wyciągania, więcierze, żaki, raczniki, a także interesujące narzędzia do połowu ryb pod wodą.

Obok pojedyńczych mebli ( m.in. łóżka, kołyska, stół, krzesła, ryczka, szafunierka,)  i sprzętu domowego (m.in. kierzynki – bijakowa i łopatowa, garnki żeliwne i miedziane, naczynia kamionkowe do przechowywania żywności, prasa do wyciskania  soków, ogrzewacze kamionkowe, wanny blaszane, tarki do prania, maglownice, zbiór żelazek na duszę i na węgiel drzewny, maszyny do szycia, kufry i skrzynie itp.) zebrano narzędzia i wyroby dawnych rzemieślników, w tym narzędzia szewskie i stolarskie oraz wyroby kowalskie.  Zakupiono też warsztat tkacki z okolic Wągrowca, który został uruchomiony i służy do pokazów dawnych technik tkackich.

Wśród zbiorów etnograficznych zgromadzono też obiekty z zakresu pałuckiej sztuki ludowej dawnej  i współczesnej, a wśród nich m.in. prace  najstarszych rzeźbiarzy ludowych powiatu wągrowieckiego:  Andrzeja Liska  i Henryka  Smaruja oraz prace współczesnych rzeźbiarzy: Bolesława Gwiżdża  i Mariana Marczyka. Zebrano również prace twórców nieporofesjonalnych z Wągrowca, w tym m.in. bardzo bogaty zbiór prac Ignacego Boruckiego  prezentujący  dawne widoki z Wągrowca; malarstwo i grafikę Teresy Buszki; malarstwo, grafikę, rzeźbę, metaloplastykę i kowalstwo artystyczne Mieczysława Jankiewicza oraz kowalstwo artystyczne Bogdana Rakocego.

Najwięcej pozyskanych obiektów z zakresu rękodzieła ludowego stanowią współcześnie wykonane prace  z haftem pałuckim, m.in. elementy stroju kobiecego  oraz obrusy i serwetki.  Udało się też zebrać wyroby plecionkarskie ze słomy i wikliny (kosze, tace, kasetki, miotły) oraz przedmioty z zakresu zdobnictwa wnętrz ( pająki ze słomy i bibuły, ptaszki z drewna, rózgi i bukiety kwiatowe).

Regionalne zbiory etnograficzne uzupełnia przekazany w   darze w 1997 roku – przez etnomuzykologa dr Barbarę Krzyżaniak z Poznania - cenny   zbiór nagrań słowno-muzycznych folkloru pałuckiego, nagranych dwustronnnie na 12 taśmach szpulowych w latach  1961-1965, z opracowaniem tekstów i nutami.

Autor tekstu: Zofia Zawol