AKTUALNA

WYSTAWA

CZASOWA:

Wystawa malarstwa
Jarosława Kiełbasiewicza
KADRY PAMIĘCI
(czynna do 10 grudnia)


APLIKACJA MOBILNA:


www.guides4art.pl

KARTA PIASTA:
DO ODBIORU
W MUZEUM


www.szlakpiastowski.pl

 

KUP KSIĄŻKĘ!

 

TOWARZYSTWO
PRZYJACIÓŁ
ZIEMI PAŁUCKIEJ
W WĄGROWCU


WSPIERA NAS:

 

DUCH ZAPAŁKIEWICZA

- KONKURS!

(KLIKNIJ NA OBRAZEK)

SIEDZIBA

Muzeum mieści się w zabytkowym budynku z końca XVIII w., tzw Opatówce, byłej siedzibie opata cystersów wągrowieckich. Budynek ten, po kasacji opactwa znalazł się w rękach prywatnych właścicieli. Władze miasta wykupiły go na początku lat osiemdziesiątych XX w. u  w latach 1982 – 1987 przeprowadziły remont kapitalny.

 

Podczas prac remontowych  zachowano ( z niewielkimi zmianami) architekturę budynku  oraz dawny układ pomieszczeń. Wągrowieckie muzeum rozpoczęło działalność 1 października 1987 roku otrzymując  do dyspozycji około 200 metrów kw. powierzchni  wystawienniczej, podzielonej na 11 pomieszczeń, z których największe ma niespełna 30 metrów kw.  W związku z tym, wnętrze muzealne posiada niepowtarzalny nastrój, jednak głównym jego mankamentem są niewielkie pomieszczenia i  brak sali, która mogłaby pomieścić większą grupę słuchaczy.

 

 


Budynek muzealny usytuowany jest w najstarszej części Wągrowca, przy ul. Opackiej 15, w pobliżu zabytkowych obiektów sakralnych: Kościoła farnego z II połowy XVI wieku, późnobarokowego kościoła i klasztoru pocysterskiego, późnoklasycystycznego kościoła poewangelickiego  oraz zabytkowych   gmachów szkolnych z końca XIX w. – gimnazjum  i żeńskiego gimnazjum humanistycznego.  Opatówka otoczona jest niewielkim podwórzem, wykorzystywanym do imprez plenerowych dla kilkudziesięciu uczestników.  Po przeciwnej stronie ulicy Opackiej znajduje się parking miejski wykorzystywany przez samochody i autokary odwiedzające muzeum, a za nim malowniczy teren zieleni z rzeką Wełną  i  niewielkim stawem, zwanym  przez wągrowczan  „Księżym kacerkiem” , gdzie w latach 1998 - 2003   organizowane były z inicjatywy pracowników muzeum  WĄGROWIECKIE FESTYNY CYSTERSKIE, przeniesione od 2004 roku na dziedziniec i do ogrodów klasztorze pocysterskiego w Wagrowcu