WYSTAWY

CZASOWE:

do 29 października:

Osobliwości ze

zbiorów muzeum;

Telewizyjny Turniej

Miast - 1987;

Dzieje wągrowieckich

Żydów.

NAJBLIŻSZE WYDARZENIA:
22.10.2017 godz. 18:
Spotkanie z historią
Powstania Wlkp.
(wstęp wolny)

3.11.2017 godz. 18:
Wernisaż
Jarosław Kiełbasiewicz.
Wystawa malarstwa
KADRY PAMIĘCI


APLIKACJA MOBILNA:


www.guides4art.pl

KARTA PIASTA:
DO ODBIORU
W MUZEUM


www.szlakpiastowski.pl

 

KUP KSIĄŻKĘ!

 

TOWARZYSTWO
PRZYJACIÓŁ
ZIEMI PAŁUCKIEJ
W WĄGROWCU


WSPIERA NAS:

 

DUCH ZAPAŁKIEWICZA

- KONKURS!

(KLIKNIJ NA OBRAZEK)

FOTOGRAFIE KAZIMIERZA NOWAKA

Od stycznia 2009 roku Muzeum Regionalne w Wągrowcu posiada w swoich zbiorach 120 fotografii (Format  30 x 40 cm) Kazimierza Nowaka wykonanych w latach 30. XX wieku w Afryce. Muzeum chętnie udostępni fotografie na wystawy innym instytucjom kultury oraz szkołom.

KAZIMIERZ NOWAK
Polski  podróżnik.  Urodził się w  1897 r. w Stryju na Podolu.  Zmarł w 1937 r. w Poznaniu .  W latach 1931-1936  odbył wyprawę do Afryki.  Prawdopodobnie jako pierwszy człowiek na świecie przebył samotnie kontynent afrykański z północy na południe i z powrotem (40 tys. km pieszo, rowerem, konno oraz czółnem i na wielbłądzie). W listach i na zdjęciach z podróży, obok osobistych przeżyć, uchwycił niezwykłą kulturę, bogactwo przyrody i życie duchowe kontynentu afrykańskiego.

O podróży Kazimierza Nowaka  można dowiedzieć się więcej z książki "Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd", opracowanej  przez Łukasza Wierzbickiego. wydanej przez poznańskie wydawnictwo SORUS.  W holu Dworca Głównego PKP w Poznaniu znajduje się tablica pamiątkowa poświecona znakomitemu podróżnikowi, odsłonięta 25 listopada 2006 r. przez Ryszarda Kapuścińskiego.

ŁUKASZ WIERZBICKI
Poznański dziennikarz i podróżnik. Odszukał, zebrał i opracował reportaże Kazimierza Nowaka z  afrykańskiej podróży  w książce „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”.   Na ich podstawie  napisał opowiadania dla dzieci, opublikowane w wydawnictwie  „Afryka Kazika”. Swoimi książkami i spotkaniami autorskimi organizowanymi w całym kraju stara się ocalić od zapomnienia postać i dokonania naszego znakomitego rodaka, Kazimierza Nowaka.