AKTUALNA

WYSTAWA

CZASOWA:

Wystawa pokonkur-
sowa: SZOPKI
BOŻONARODZE-
NIOWE


APLIKACJA MOBILNA:


www.guides4art.pl

KARTA PIASTA:
DO ODBIORU
W MUZEUM


www.szlakpiastowski.pl

 

KUP KSIĄŻKĘ!

 

TOWARZYSTWO
PRZYJACIÓŁ
ZIEMI PAŁUCKIEJ
W WĄGROWCU


WSPIERA NAS:

 

DUCH ZAPAŁKIEWICZA

- KONKURS!

(KLIKNIJ NA OBRAZEK)

Spotkanie z "żywą historią" Powstania Wielkopolskiego

 

Muzeum Regionalne w Wągrowcu, Grupa Rekonstrukcji Historycznej Rogatywka 1918-1939, Stowarzyszenie Historyczne Saper Wielkopolski, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego – koło Wągrowiec

serdecznie zapraszają na

SPOTKANIE Z „ŻYWĄ HISTORIĄPOWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

w niedzielę 22 października 2017 r. o godz. 18.00

w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu, ul. Opacka 15

W programie:

· Prelekcja: „Wągrowiec w walkach o niepodległość i w Powstaniu Wielkopolskim” (Marcin Moeglich, MuzeumRegionalne w Wągrowcu)

· Prezentacja umundurowania i ekwipunku powstańczego oraz wojsk wielkopolskich (GRH Rogatywka)

· Prelekcja: „Pokonać żelaznego smoka zdobycie pociągu pancernego 17/18 lutego 1919 r.” (Tomasz Kaczmarek, GRH Rogatywka)

· Prezentacja munduru sapera z I Batalionu Saperów Wielkopolskich (Stowarzyszenie Historyczne Saper Wielkopolski)

Gen. Józef Dowbor-Muśnicki na dworcu w Wągrowcu, 16 października 1919 roku. Z lewej strony widoczny oddział reprezentacyjny I Batalionu Saperów Wielkopolskich. Przyjazd Generała był związany z uroczystością poświęcenia sztandaru, ofiarowanego saperom przez kobiety z wągrowieckiego Czerwonego Krzyża.

W okresie Powstania Wielkopolskiego Wągrowiec był jednym z ważniejszych miast znajdujących się na bezpośrednim zapleczu frontu północnego. W okresie walk powstańczych przez miasto przechodziło wiele różnych oddziałów, kierowanych do wzmocnienia północnej rubieży opanowanych obszarów. W kwietniu 1919 roku dotarły tutaj również oddziały I Batalionu Saperów Wielkopolskich – wyspecjalizowanej jednostki, której żołnierze cieszyli się zasłużoną sławą zdobywców pociągu pancernego pod Rynarzewem. Po zwycięstwie powstania saperzy przez pewien czas pozostali w Wągrowcu. Sztandar dla Batalionu wykonały kobiety z wągrowieckiego Czerwonego Krzyża. Uroczystość wręczenia sztandaru odbyła się 16 października 1919 roku, w obecności gen. Józefa Dowbor-Muśnickiego. Spotkanie w muzeum jest nawiązaniem do tego ważnego wydarzenia
sprzed 98 lat.