AKTUALNA WYSTAWA

CZASOWA:

DAWNE NARZĘDZIA

TORTUR


APLIKACJA MOBILNA:


www.guides4art.pl

KARTA PIASTA:
DO ODBIORU
W MUZEUM


www.szlakpiastowski.pl

 

KUP KSIĄŻKĘ!

 

TOWARZYSTWO
PRZYJACIÓŁ
ZIEMI PAŁUCKIEJ
W WĄGROWCU


WSPIERA NAS:

 

DUCH ZAPAŁKIEWICZA

- KONKURS!

(KLIKNIJ NA OBRAZEK)

ZMARŁ TWÓRCA LUDOWY MARIAN MARCZYK

23 lipca dotarła do nas smutna wiadomość o śmierci śp. Mariana Marczyka, znanego pałuckiego rzeźbiarza ludowego.

Marian Marczyk urodził się 26 czerwca 1955 roku w Łeknie. Choć po ślubie zamieszkał w Łaziskach,  często powracał do Łekna .

Z zawodu był stolarzem. Dzięki swoim umiejętnościom wykonywał wiele zajęć. Jego pasja do rzeźby zrodziła się już w dzieciństwie, w wieku 12 lat. Był samoukiem. Pierwsze prace wykonywał w korze topolowej. Z czasem zaczął rzeźbić formy płaskie oraz pełne, głównie w drewnie lipowym. Przez lata wypracował swój własny, niepowtarzalny styl rzeźbiarski. Przedstawiał głównie motywy wiejskie oraz sakralne. Do dzisiaj w niejednym domu można spotkać kolorowe postaci grajków, kobiet z koszami, nosidłami, rzeźby Frasobliwego, krzyże, kapliczki, ptaszki i wiele innych prac autorstwa Mariana Marczyka.

Marian Marczyk należał do Stowarzyszenia Twórców Ludowych. Brał udział w licznych konkursach o tematyce ludowej. Wśród nich można wymienić min. :

- Ogólnopolski konkurs im. ks. Jakuba Wujka na sztukę ludową i amatorską o tematyce biblijnej,   organizowany przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu w latach 1993, 1995, 1997.

- Konkurs twórczości ludowej i amatorskiej województwa pilskiego, w którym otrzymał: wyróżnienie w 1994 roku, nagrodę specjalną Burmistrza Miasta i Gminy Wyrzysk w 1996, a w 1998 roku zajął III miejsce.

- Konkurs o św. Wojciechu organizowany w Lednogórze.

Jego prace znajdują się min. w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu, Muzeum Okręgowym im. Stanisława Staszica w Pile, w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach.

Swoje prace prezentował na licznych imprezach plenerowych min.: festynie cysterskim w Wągrowcu, jarmarku twórców ludowych w Żninie, festynach organizowanych przez Wielkopolski Park Etnograficzny w Dziekanowicach czy Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią.

W pamięci wielu z nas pozostanie jako utalentowany rzeźbiarz o charakterystycznym poczuciu humoru. Nie był obojętny na nieszczęście innych. W 1997 roku ofiarował swoje prace na licytację organizowaną przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu na rzecz osób poszkodowanych w powodzi. Uczestniczył w spotkaniach z dziećmi i młodzieżą dzieląc się swoją pasją i wiedzą z zakresu rzeźby ludowej.

 

Jedna z jego pierwszych rzeźb zdobi krajobraz wokół łekneńskiej  pastorówki. Jest nią postać „chłopka”, osadzonego w pniu lipy drobnolistnej, którego miejscowe Towarzystwo Miłośników Łekna nazwało Lipowym Duszkiem. Ma on chronić tego rzadkiego drzewa i wzbogacać wyjątkowy charakter folkloru łekieńskiego, którego współtwórcą był równie wyjątkowy Marian Marczyk.