AKTUALNA WYSTAWA

CZASOWA:

DAWNE NARZĘDZIA

TORTUR


APLIKACJA MOBILNA:


www.guides4art.pl

KARTA PIASTA:
DO ODBIORU
W MUZEUM


www.szlakpiastowski.pl

 

KUP KSIĄŻKĘ!

 

TOWARZYSTWO
PRZYJACIÓŁ
ZIEMI PAŁUCKIEJ
W WĄGROWCU


WSPIERA NAS:

 

DUCH ZAPAŁKIEWICZA

- KONKURS!

(KLIKNIJ NA OBRAZEK)

XIII KONKURS: SZTUKA LUDOWA PAŁUK - wyniki

14 czerwca podsumowaliśmy XIII Międzywojewódzki Konkurs Sztuka Ludowa Pałuk w Twórczości Dzieci Młodzieży i ich Opiekunów. Nagrodzone prace są prezentowane na aktualnej wystawie czasowej.

Fot. Konrad Szadkowski

 

W dniu 29 maja 2017 roku w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu odbyło się posiedzenie jury XI MIĘDZYWOJEWÓDZKIEGO KONKURSU NA SZTUKĘ LUDOWĄ PAŁUK W TWÓRCZOŚCI DZIECI, MŁODZIEŻY I ICH OPIEKUNÓW. Jury oceniło prace wykonane przez dzieci i młodzież z terenu Pałuk oraz osoby dorosłe, przygotowujące młodych autorów do udziału w konkursie.

Konkurs był adresowany do mieszkańców Pałuk. Został zorganizowany przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu. Współorganizatorami konkursu są Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica, Gminne Centrum Kultury i Biblioteka im. Klary Prillowej w Kcyni, Szubiński Dom Kultury w Szubinie, Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie. Przeprowadzenie konkursu było możliwe dzięki wsparciu finansowemu Miasta Wągrowiec, oraz Gminy Wągrowiec.

Celem konkursu jest propagowanie dziedzictwa kulturowego poprzez nawiązywanie do wzorów tradycyjnej sztuki ludowej Pałuk oraz umożliwienie dzieciom i młodzieży oraz ich opiekunom  zaprezentowania prac z różnych dziedzin pałuckiej twórczości ludowej.

Zgodnie z regulaminem konkurs przeprowadzono w dwóch kategoriach. W pierwszej znalazły się prace dzieci i młodzieży. W drugiej kategorii oceniane były prace instruktorów i opiekunów. Konkurs objął prace z następujących dziedzin:

- haft

- rzeźba w drewnie

- rzeźba w glinie

- plecionkarstwo

- zdobnictwo wnętrz, w tym : pająki, bukiety, wianki, rózgi, kwiaty na kłosach

- prace inspirowane pałucką sztuką ludową.

Prace na konkurs dostarczono z następujących szkół i instytucji:

Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu

Szkoły Podstawowej nr 2 w Wągrowcu

Szkoły Podstawowej nr 4 w Wągrowcu

Zespołu Szkół Publicznych nr 1 w Żninie

Gminnego Centrum Kultury i Biblioteki  im. Klary Prillowej w Kcyni

Pałuckiej Pracowni Rzeźby w Żninie

Szubińskiego Domu Kultury w Szubinie

Żnińskiego Domu Kultury w Żninie

Pracownia Rzeźby w Barcinie

W konkursie wzięło udział 116 uczestników (105 w kategorii I i 11 w kategorii II). Dostarczono 250 prac, w tym 205 prac w kategorii I i 43 prac w kategorii II.

Nadesłane prace oceniało jury w składzie:

Przewodniczący: Ziemowit Niedźwiedzki - etnograf, dyrektor Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile

Członkowie:

Maria Flinik–Huryn – etnograf, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Zofia Zawol – regionalista, była dyrektor Muzeum Regionalnego w Wągrowcu

Sekretarz: Wiesława Gruchała - adiunkt ds. etnografii, Muzeum Regionalne w Wągrowcu.

Biorąc pod uwagę zgodność i zachowanie w pracach wzorów tradycyjnej twórczości pałuckiej, a także walory estetyczne wykonanych prac, jury przyznało 112 nagród.

KATEGORIA  I – DZIECI I MŁODZIEŻ

ZDOBNICTWO WNĘTRZ PAJĄKI

1 miejsce

Olga Kwiatkowska - Szubiński Dom Kultury

Agata Maludzińska, Jagoda Koguciuk - Szubiński Dom Kultury

2 miejsce

Zuzanna Rzepczyk - Szubiński Dom Kultury

Anita Maludzińska- Szubiński Dom Kultury

Natalia Krzemkowska- Szubiński Dom Kultury

Zuzanna Kubiak, Julia Kubiak - Szubiński Dom Kultury

Magdalena Lewandowska, Wiktor Lewandowski - Szubiński Dom Kultury

3 miejsce

Izabela Moniak - Szubiński Dom Kultury

Wyróżnienia:

Roksana Sipińska – Szubiński Dom Kultury

Kajetan Bąkowski - Szubiński Dom Kultury

Rozalia Krzemkowska, Zuzanna Macioszek Szubiński Dom Kultury

Nagrody

Julia Grabowska – Szubiński Dom Kultury

Oliwia Sztok - Szubiński Dom Kultury

Paulina Kobylarz, Amelia Kobylarz - Szubiński Dom Kultury

ZDOBNICTWO WNĘTRZ BUKIETY

1 miejsce

Matylda Mróz – Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Amelia Musiał – Żniński Dom Kultury

2 miejsce

Agnieszka Karasiewicz – Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

Zuzanna Ciabach – Żniński Dom Kultury

Weronika Gajewska – Żniński Dom Kultury

3 miejsce

Roksana Sipińska - Szubiński Dom Kultury

Oliwia Sztok - Szubiński Dom Kultury

Rozalia Krzemkowska - Szubiński Dom Kultury

Zuzanna Kubiak - Szubiński Dom Kultury

Wyróżnienia

Alan Komar - Żniński Dom Kultury

Anna Smorowska - Żniński Dom Kultury

Karolina Urbanowska - Żniński Dom Kultury

Monika Wojtecka – Szkoła Podstawowa nr 4 Wągrowcu

Zuzanna Kamińska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

ZDOBNICTWO WNĘTRZ WIANKI

1 miejsce

Mateusz Lang – Żniński Dom Kultury

Julia Kubicka – Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Zuzanna Ciabach -  Żniński Dom Kultury

Zofia Kwiatkowska – Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

Malwina Woźniak – Żniński Dom Kultury

Izabela Moniak – Szubiński Dom Kultury

Julia Kubiak – Szubiński Dom Kultury

2 miejsce

Wiktoria Gawrońska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Kacper Lang – Żniński Dom Kultury

Alan Komar – Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Weronika Łochowicz – Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Karolin Hutman – Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Karolina Urbanowska – Żniński Dom Kultury

Anita Maludzińska – Szubiński Dom Kultury

Weronika Gajewska – Żniński Dom Kultury

Agata Maludzińska – Szubiński Dom kultury

Jagoda Koguciuk – Szubiński Dom Kultury

3 miejsce

Wiktor Lewandowski – Szubiński Dom Kultury

Kajetan Bąkowski – Szubiński dom kultury

Magdalena Lewandowska - – Szubiński Dom Kultury

Aleksandra Kużdowicz- Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Wyróżnienie

Nicole Krawczak – Żniński Dom Kultury

ZDOBNICTWO WNĘTRZ RAMKI

1 miejsce

Amelia Musiał – Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Wyróżnienie

Weronika Gajewska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

ZDOBNICTWO WNĘTRZ RÓZGI

1 miejsce

Julia Błaszczyk – Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Zuzanna Rzepczyk – Szubiński Dom Kultury

Malwina Woźniak – Żniński Dom Kultury

2 miejsce

Anna Piechowiak – Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Nicole Pietraszko - Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Agata Owczarek - Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Karolina Urbanowska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Anita Maludzińska – Szubiński Dom Kultury

3 miejsce

Wiktor Lewandowski – Szubiński Dom Kultury

Marcelina Złotnicka - Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Nicole Krawczak - Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Zuzanna Ciabach - Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Marta Janowska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Wyróżnienia

Jakub Szubertowski – Szubiński Dom Kultury

Paulina Kobylarz –Szubiński Dom Kultury

Aleksandra Margas - Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Maria Tutka - Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Dominika Piątek - Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Kinga Milska - Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Izabela Moniak – Szubiński Dom kultury

ZDOBNICTWO WNĘTRZ WYCINANKI, OZDOBY DO PÓŁEK

1 miejsce

Marta Jankowska – Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

2 miejsce

Łukasz Malak – Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

KWIATY NA KŁOSACH

1 miejsce

Amelia Kobylarz - Szubiński Dom Kultury

Magdalena Lewandowska -  Szubiński Dom Kultury

Paulina Kobylarz – Szubiński Dom Kultury

Wyróżnienia

Zuzanna Rzepczyk - – Szubiński Dom Kultury

Natalia Krzemkowska -– Szubiński Dom Kultury

Agata Andrzejczaka – Szkoła Podstawowa nr 4 w Wągrowcu

Rozalia Krzemkowska -– Szubiński Dom Kultury

Jagoda Koguciuk - – Szubiński Dom Kultury

PLOTKI

Wyróżnienia

Roksana Jaszak - Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

Maja Jaszak - Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

HAFT

Wyróżnienia

Patrycja Szewczuga - Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

Zofia Kwiatkowska - Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

INSPIRACJE SZTUKĄ LUDOWĄ PAŁUK

1 miejsce

Weronika Woźniak – Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

RZEŹBA W GLINIE

W tej dziedzinie nie przyznano nagrody.

RZEŹBA W DREWNIE

1 miejsce

Jakub Baniewski - Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

2 miejsce

Jakub Ulandowski – Żnińska Pracownia Rzeźby w Żninie

3 miejsce

Daniel Kwiatkowski - Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

Wyróżnienia

Natalia Burdasz - Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

Jakub Konieczny - Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

Kacper Guzek - Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

Kacper Bubacz - Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

KATEGORIA II INSTRUKTORZY

ZDOBNICTWO WNĘTRZ PAJĄKI

1 miejsce

Małgorzata Bołka – Szubiński Dom Kultury

ZDOBNICTWO WNĘTRZ

1 miejsce

Małgorzata Bołka – Szubiński Dom Kultury

Elżbieta Piechowiak – Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie, Żniński Dom Kultury

2 miejsce

Wioleta Kuźma – Szkoła Podstawowa nr 4 w Wągrowcu

Wyróżnienia

Ewa Jaszak - Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

Maria Kwiatkowska - Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

RZEŹBA W DREWNIE

1 miejsce

Piotr Woliński - Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

2 miejsce

Eugeniusz Izdebski - Pałucka Pracownia Rzeźby w Żninie

INSPIRACJE SZTUKĄ LUDOWĄ PAŁUK

1 miejsce

Grażyna Szymczak – Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

2 miejsce

Anna Ciszewska - Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

3 miejsce

Karolina Habera – Szubiński Dom Kultury

HAFT

1 miejsce

Lidia Kierejewska-  Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

2 miejsce

Maria Kwiatkowska- Gminne Centrum Kultury i Biblioteki w Kcyni

Dodatkowa nagroda została przyznana pani Małgorzacie Bołce z Szubińskiego Domu Kultury za przygotowanie największej ilości nagrodzonych dzieci.

Podziękowania i dyplomy za udział w XIII Międzywojewódzkim Konkursie Sztuka Ludowa Pałuk w Twórczości Dzieci, Młodzieży i Ich Opiekunów otrzymują:

Zuzanna Sęga Szubiński Dom Kultury

Wiktoria Piechocka Szubiński Dom Kultury

Mikołaj Bąkowski Szubiński Dom Kultury

Mateusz Martek Szubiński Dom Kultury

Artur Koniec Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Kcyni

Adam Kachelski Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Kcyni

Zuzanna Kędzierska Pałucka Pracownia Rzeźby

Wiktor Wojciechowski Pracownia Rzeźby w Barcinie

Maksymilian Kasprowicz Pracownia Rzeźby w Barcinie

Amelia Gawenda Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

Anna Kozdęba Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

Zuzanna Szypura Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

Wiktoria Resztak Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

Amelia Rychlewska Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

Zuzanna Piskorz Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

Milena Ciesielska Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

Julia Szymkowiak Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

Kornelia Kubiak Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

Arkadiusz Okoński Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

Kacper Rybacki Szkoła Podstawowa nr 2 w Wągrowcu

Marta Jarosz Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu

Gracjan Wysocki Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu

Patrycja Białachowska Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu

Zuzanna Lach Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Wiktoria Nadolna Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Wiktoria Nowicka Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Magdalena Kaizer Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Urszula Naliwajska Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Dominika Konieczna Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Paulina Malinowska Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Weronika Loferska Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Kaja Gawron Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Martyna Bolewska Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Amelia Królak Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Rafał Chyżewski Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Zuzanna Białecka Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Irena Jółkowska Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Wiktoria Kaniewska Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Hubert Lang Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Zofia Rutkowska Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Michalina Brzozowska Szkoła Podstawowa nr 1 Żninie

Podziękowania za przygotowanie dzieci i młodzież do XIII Konkursu Sztuka Ludowa Pałuk w Twórczości Dzieci Młodzieży i Ich Opiekunów otrzymują:

Anna Ciszewska Szkoła podstawowa nr 2 w Wągrowcu

Grażyna Szymczak Szkoła podstawowa nr 2 w Wągrowcu

Danuta Fabisiak Gimnazjum nr 1 w Wągrowcu

Wioleta KuźmaSzkoła Podstawowa nr 4 w Wągrowcu

Elżbieta Piechowiak Szkoła Podstawowa nr 1 w Żninie

Małgorzata Bołka Szubiński Dom Kultury

Piotr Woliński Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Kcyni

Ewa Jaszak Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Kcyni

Maria Kwiatkowska Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Kcyni

Lidia Kierejewska Gminne Centrum Kultury i Biblioteka w Kcyni

Eugeniusz Izdebski Pałucka Pracownia Rzeźby

Karolina Habera Szubiński Dom Kultury

Michał Grzechowiak Pracownia Rzeźby w Barcinie

Podziękowania za ocenę prac nadesłanych na XIII Konkurs Sztuka Ludowa Pałuk w Twórczości Dzieci Młodzieży i Ich Opiekunów otrzymują:

Zofia Zawol

Maria Flinik-Huryn

Ziemowit Niedźwiedzki

Podziękowania  za dofinansowanie XIII Konkursu Sztuka Ludowa Pałuk w Twórczości Dzieci Młodzieży i Ich Opiekunów otrzymują:

Burmistrz Wągrowca Krzysztof Poszwa

Wójt Gminy Wągrowiec Przemysław Majchrzak

Szubiński Dom Kultury

Gminne Centrum Kultury i Biblioteki im. Klary Prillowej w Kcyni

Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu

Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica w Pile

 

Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie a laureatom składamy serdeczne gratulacje.