AKTUALNA WYSTAWA

CZASOWA:

DAWNE NARZĘDZIA

TORTUR


APLIKACJA MOBILNA:


www.guides4art.pl

KARTA PIASTA:
DO ODBIORU
W MUZEUM


www.szlakpiastowski.pl

 

KUP KSIĄŻKĘ!

 

TOWARZYSTWO
PRZYJACIÓŁ
ZIEMI PAŁUCKIEJ
W WĄGROWCU


WSPIERA NAS:

 

DUCH ZAPAŁKIEWICZA

- KONKURS!

(KLIKNIJ NA OBRAZEK)

TURNIEJ MIAST... 30 LAT PÓŹNIEJ

Muzeum poszukuje pamiątek po Turnieju Miast

Trzydzieści lat temu w ogólnopolskiej telewizji relacjonowano Turniej Miast, w którym do rywalizacji stanęły Wągrowiec i Lubartów. W czasie turnieju w budynku wągrowieckiego muzeum trwały ostatnie przygotowania do otwarcia tej placówki. Uroczyste otwarcie Muzeum Regionalnego w Wągrowcu nastąpiło jednak dopiero trzy dni po telewizyjnym wydarzeniu. Niestety w wągrowieckich zbiorach muzealnych niewiele jest fotografii dokumentujących Turniej Miast. Dlatego też zwracamy się z gorącą prośbą do wągrowczan o udział w przygotowywaniu cyfrowej dokumentacji naszej przeszłości. Zachęcamy do przeglądu rodzinnych albumów ze zdjęciami i odszukanie fotografii dotyczących turnieju, życia codziennego wągrowczan, czy też wyglądu miasta w latach 80. XX wieku. Po wykonaniu cyfrowych kopii i opisów, oryginały zostaną zwrócone właścicielom. Materiały można udostępnić mailowo lub osobiście w siedzibie muzeum przy ulicy Opackiej 15.

Kontakt:

e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

tel. 67 268 59 11

27 września 1987 roku Turniejem Miast emocjonowali się nie tylko wągrowczanie. Ciekawa formuła rywalizacji sprawiała, że turniejowe zmagania obserwowały miliony widzów Telewizji Polskiej.  W jednej z zapowiedzi turnieju pisano: O wygranej zadecydują wyniki gospodarcze obu miast, ich dorobek kulturalny, rozegrane konkurencje, sami telewidzowie, a także… łut szczęścia. Szczęście już uśmiechnęło się do Wągrowca – jest nim sam udział miasta w pojedynku stulecia przed kamerami telewizyjnymi.

W Wągrowcu przygotowywano się do turnieju z wielkim zaangażowaniem, o czym świadczą informacje podawane do publicznej wiadomości, np.:

- na odnowienie elewacji czterystu budynków zużyto 30 ton farb emulsyjnych,

- wykonano około 200 postaci zwierząt i ludzi, zużywając na ten cel 10 ton słomy,

- w dniu turnieju wyprodukowano dodatkowo 6 ton wędlin, a na estradach wystąpiło 900 wykonawców w tym 700 z Wągrowca.


 

Rywalizowano w wielu konkurencjach, np. w turnieju rodzinnym zadaniem było nakrycie zastawy stołowej poruszając się na wrotkach, wabienie kury, zbiórka makulatury przy pomocy taczki na torze z przeszkodami czy też osadzanie drzwi. Nie mniej pomysłowe były konkurencje dla przedstawicieli zakładów produkcyjnych, np. przenoszenie rury długości 2,5 m przy pomocy wózka widłowego pomiędzy bramkami, opróżnienie 12 kubłów z odpadami do śmieciarki i ustawienie ich w hasło TURNIEJ MIAST, demontaż i montaż niektórych części samochodu FSO 125. Oceniano również sukcesy miast w zakresie gospodarki i kultury.