AKTUALNA WYSTAWA

CZASOWA:

DAWNE NARZĘDZIA

TORTUR


APLIKACJA MOBILNA:


www.guides4art.pl

KARTA PIASTA:
DO ODBIORU
W MUZEUM


www.szlakpiastowski.pl

 

KUP KSIĄŻKĘ!

 

TOWARZYSTWO
PRZYJACIÓŁ
ZIEMI PAŁUCKIEJ
W WĄGROWCU


WSPIERA NAS:

 

DUCH ZAPAŁKIEWICZA

- KONKURS!

(KLIKNIJ NA OBRAZEK)

Sukces w Szubinie

6 maja br. w Szubińskim Domu Kultury w Szubinie odbyło się podsumowanie 55 Konkursu Sztuki Ludowej Pałuk. Jest to jeden z najstarszych konkursów ludowych w Polsce, który podtrzymuje tradycje z dziedziny rękodzieła jakim jest rzeźba, haft, zdobnictwo wnętrz czy plecionkarstwo. Wśród laureatów tegorocznego konkursu szubińskiego było wielu uczestników z ziemi wągrowieckiej. Głownie hafciarki działające przy Muzeum Regionalnym w Wągrowcu. Laureaci z naszego powiatu zdobyli następujące miejsca: z dziedziny haftu: I miejsce Krystyna Różańska z Rgielska, Maria Tomczak z Rudnicza, II miejsca zdobyły: Violetta Łochowicz z Bracholina, Maria Gruchała z Siedleczka, Krystyna Bylicka z Koninka, Emilia Przybylska z Wągrowca. III miejsce otrzymały: Elżbieta Brzezińska z Osieka Nad Notecią, Barbara Kalka z Łekna, Iwona Nowak z Budziszewa, Irena Nogalska z Łazisk. W dziedzinie rzeźby II miejsce zajął Maciej Wiśniewski z Łekna, III miejsce otrzymał Piotr Marciniuk z Kobylca.

55 konkurs Sztuki Ludowej Pałuk był współfinansowany m.in. ze środków budżetu Gminy  Wągrowiec, której wójt Pan Przemysław Majchrzak wręczał nagrody zwycięzcom tego wydarzenia.

Jury oceniło prace konkursowe uczestników z całego regionu Pałuk obejmującego tereny powiatów: żnińskiego, nakielskiego i wągrowieckiego. Członkami jury byli etnografowie z Muzeum Etnograficznego im. Marii Znamierowskiej-Prűfferowej w Toruniu oraz Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy. W konkursie wzięło udział 70 uczestników, którzy dostarczyli 263 prace z różnych dziedzin pałuckiej sztuki ludowej. W kategorii haftu oraz rzeźby oceniono 158 prac nadesłanych przez 24 twórców(17 hafciarek i 7 rzeźbiarzy).

Zdecydowana większość wągrowieckich laureatów szubińskiego konkursu to uczestnicy Warsztatów Twórczości Ludowej Pałuk, które były organizowanie w latach 2013-2015 przez Muzeum Regionalne w Wągrowcu, Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Pałuckiej w Wągrowcu przy wsparciu finansowym Miasta Wągrowca, Gminy Wągrowiec oraz Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego. Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy i liczymy na dalsze podtrzymywanie tradycji rękodzielniczych naszej małej ojczyzny jaką są Pałuki.

 

Tekst: Wiesława Gruchała, adiunkt ds. etnografii w Muzeum Regionalnym w Wągrowcu