AKTUALNA

WYSTAWA

CZASOWA:

Wystawa malarstwa
Jarosława Kiełbasiewicza
KADRY PAMIĘCI
(czynna do 10 grudnia)


APLIKACJA MOBILNA:


www.guides4art.pl

KARTA PIASTA:
DO ODBIORU
W MUZEUM


www.szlakpiastowski.pl

 

KUP KSIĄŻKĘ!

 

TOWARZYSTWO
PRZYJACIÓŁ
ZIEMI PAŁUCKIEJ
W WĄGROWCU


WSPIERA NAS:

 

DUCH ZAPAŁKIEWICZA

- KONKURS!

(KLIKNIJ NA OBRAZEK)

GROBOWIEC RODZINY KEGEL

Lokalizacja: las durowski.

Zwiedzanie: obiekt dostępny z zewnątrz.

 

 

Durowo było niegdyś wsią należącą do klasztoru cystersów (obecnie znajduje się w granicach administracyjnych Wągrowca). Pod koniec XVIII w. miejscowość przeszła na własność zasłużonej wągrowieckiej rodziny Kegel. Jej przedstawiciele znaleźli miejsce ostatniego spoczynku w grobowcu usytuowanym na polanie, w głębi durowskiego lasu.

Dawny dwór rodziny Kegel w Durowie spełnia obecnie funkcję siedziby nadleśnictwa. Aby dotrzeć do grobowca musielibyśmy przejść kilkaset kroków od dworu w kierunku Wągrowca, a następnie skręcić w lewo, wchodząc na drogę wiodącą do lasu. Po przejściu kolejnych kilkuset metrów staniemy przed wspomnianą nekropolią. Na osadzonym na doryckich kolumnach architrawie odczytamy parafrazę z wiersza A. Asnyka: „Ale nie depczcie przeszłości ołtarzy…”. Wewnątrz grobowca miejsce spoczynku znaleźli członkowie zasłużonej rodziny Kegel.

Do ostatniej dekady XVIII wieku dzieje Durowa związane były z klasztorem cystersów łekneńsko-wągrowieckich. Od ok. 1794 roku wieś przeszła na własność rodziny Kegel. Przejęcie majątku durowskiego przez Józefa Kegla odbyło się w oparciu o zasadę wieczystej dzierżawy. Po upływie stu lat, w 1894 roku, Antoni Kegel był zmuszony podpisać akt zrzeczenia, a posiadłości zostały przejęte przez państwo pruskie. Wtedy właśnie dworek w Durowie przeznaczono na siedzibę nadleśnictwa. Znaczną część gruntów należących do majątku poddano zalesieniu [więcej na ten temat TUTAJ]. ]. Rozległym kompleksem leśnym rozpościerającym się w północnej części miasta Wągrowiec zarządza obecnie Nadleśnictwo Durowo.


 

Antoni Kegel – ostatni prywatny właściciel dworu w Durowie (ze zbiorów A. Kegla).

 

 

Osoby, które znalazły w durowskiej nekropolii ostatnie miejsce spoczynku, są upamiętnione na tablicach zainstalowanych u podstawy grobowca. Zgodnie z ich treścią, pierwszą osobą pochowaną w tym miejscu był młody wychowanek gimnazjum w Chełmnie, Jan Kegel (1826-1844). Kolejny pochówek dotyczył osoby Cezarego Kegla (1813-1864). W 1866 roku złożono w grobowcu szczątki protoplastów durowskiej gałęzi rodziny: Józefa i Konstancji Kegel. Kilka lat później pochowano dwuletnią Helenę i kilkumiesięczną Kazimierę. W kwietniu 1881 roku złożono w grobowcu szczątki Wincentego Kegla, właściciela Durowa. Jego siostra Nepomucena, zakonnica, zmarła na udar mózgu w 1890 roku i jako ostatnia z rodziny została pochowana w Durowie. Ostatni właściciel Durowa wywodzący się z tej rodziny – Antoni, został pochowany na cmentarzu staro farnym w Wągrowcu.

Więcej na ten temat, patrz:

http://www.gloswagrowiecki.pl/home/historia/historia/2956-tajemnice-rodziny-kegel

http://www.wagrowiec.eu/pl/dla-turysty/ciekawe-miejsca/grobowiec-keglow