AKTUALNA

WYSTAWA

CZASOWA:

Wystawa malarstwa
Jarosława Kiełbasiewicza
KADRY PAMIĘCI
(czynna do 10 grudnia)


APLIKACJA MOBILNA:


www.guides4art.pl

KARTA PIASTA:
DO ODBIORU
W MUZEUM


www.szlakpiastowski.pl

 

KUP KSIĄŻKĘ!

 

TOWARZYSTWO
PRZYJACIÓŁ
ZIEMI PAŁUCKIEJ
W WĄGROWCU


WSPIERA NAS:

 

DUCH ZAPAŁKIEWICZA

- KONKURS!

(KLIKNIJ NA OBRAZEK)

SKARBY GŁUCHEJ PUSZCZY - ze zbiorów S. Pijanowskiego

W 1962 roku Stanisław Pijanowski, przeprowadził się do nowo wybudowanej leśniczówki koło Orchowa, w powiecie mogileńskim, której nadał nazwę „Głucha Puszcza”. Zebrane tu zbiory były obowiązkowo odwiedzane przez turystów przemierzających Szlak Piastowski. Już w latach 70-tych XX wieku zbiory zgromadzone w niewielkiej leśniczówce szacowano na 30 tyś. przedmiotów, a sama biblioteka liczyła 12 tyś. woluminów. Znajdowały się tu zabytki bezcenne dla kultury narodowej zwiane z Janem III Sobieskim, Janem Kilińskim, Julianem Ursynem Niemcewiczem, Tadeuszem Kościuszką,. Same zbiory numizmatyczne szacowano na 2 tyś numizmatów, zaś zbiory archeologiczne określano na 500 zabytków. Wśród nich najcenniejszym był zbiór militariów pochodzących z pobliskiego Jeziora Orchowskiego, w tym wyłowiony w 1969 roku hełm wczesnośredniowieczny.

Właściciel zbiorów borykał się z coraz większymi problemami zdrowotnymi oraz brakiem odpowiednich finansów na prowadzenie prywatnego muzeum. Placówka coraz rzadziej była udostępniana zwiedzającym, w końcu została zamknięta dla turystów i naukowców. Mimo licznych prób, nigdy nie skatalogowano wszystkich obiektów zgromadzonych przez pasjonata. Z czasem wspaniała kolekcja topniała, wiele bezcennych przedmiotów zaginęło. Zachowana część kolekcji, po śmierci leśnika w 2010 roku, została przekazana przez spadkobiercę Gminie Mieścisko.

Zbiór zabytków archeologicznych został opracowany w ramach projektu realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną im. Czesława Chruszczewskiego w Mieścisku i Muzeum Regionalne w Wągrowcu a dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

WYBÓR OPRACOWANYCH ZABYTKÓW

 

Bałtyjska zapinka zoomorficzna XI-XIII w.

Miejscowość nieznana.

***